Gå til hovedindhold

Påskeåbent? Restauratører skal allerede nu tjekke alkoholbevillingen

Restauratører i Frederikshavn Kommune skal senest sende ansøgninger om alkoholbevillinger afsted inden slutningen af april, hvis bevillingen skal fornyes for sommeren 2025.

Indhold

    Restauratører i Frederikshavn Kommune bør allerede nu tjekke, om deres alkoholbevillinger skal fornyes, hvis påskegæsterne skal kunne læske ganerne i øl, vin og spiritus på restauranter og barer.

    Det tager nemlig seks til otte uger at behandle en ny alkoholbevilling eller forny en alkoholbevilling. Sidste møde i Bevillingsnævnet inden påsken er den 7. april, og her skal bevillingerne være lavet inden. Derfor skal restaurationerne indlevere ansøgninger senest i slutningen af februar.

    En alkoholbevilling gives typisk for en periode på otte år, og derfor sker det, at restauratørerne glemmer at få fornyet deres bevillinger i tide.

    Restauratørerne kan finde mere information om Bevillingsnævnet og ansøge om alkoholbevillinger på Bevillingsnævnets hjemmeside