Forsvarsminister og forsvarsordførere besøgte nordjysk skibsværft
Frederikshavn Kommune forventer at have en godkendt lokalplan klar i august for et stort havneareal til anlæggelse af fremtidig værftsaktivitet. Arealet blev i dag besigtiget af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og forsvarsordførerne Simon Kollerup (A) og Lise Bech (DD)

Frederikshavn Kommune forventer at have en godkendt lokalplan klar i august for et stort havneareal til anlæggelse af fremtidig værftsaktivitet. Arealet blev i dag besigtiget af forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) og forsvarsordførerne Simon Kollerup (A) og Lise Bech (DD).
Mens det trækker op til de afgørende forhandlinger om, hvordan staten skal udmønte et tocifret milliardbeløb til fremtidens danske flådefartøjer, besøgte forsvarsminister Troels Lund Poulsen (V) i dag Orskov Yard i Frederikshavn, som er et af de danske værfter, der er langt fremme i kapløbet om, hvor de største fartøjer – herunder fregatterne – skal bygges. Parterne bag forsvarsforliget har meldt ud, at skibene skal bygges på et dansk værft, og Orskov Yard har med henvisning til bl.a. et årelangt samarbejde med Søværnet om servicering og vedligeholdelse af den danske flådes største skibe meldt sig klar til opgaven.
- De trusler, vi møder til søs, er i dag anderledes og langt mere alvorlige end for få år siden. Derfor har et bredt flertal af Folketingets partier indgået en aftale, der skal styrke den danske flåde både på den korte og den lange bane. Søværnets nuværende flåde af fregatter har gode år i sig endnu, men det er rettidig omhu, at jeg nu tager rundt og besøger danske værfter og danner mig et indtryk af, hvilke muligheder der er her i Danmark. Når NATOs styrkemål falder på plads, kan vi sammen med forligskredsen på et oplyst grundlag beslutte, hvad vi skal anskaffe og hvordan, når det gælder nye fregatter og arktiske skibe, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen.
Orskov Yard var vært for dagens ministerbesøg, der også havde deltagelse af forsvarsordførerne Simon Kollerup (S) og Lise Bech (DD) samt Frederikshavn Kommunes borgmester Karsten Thomsen og formanden for Business Region North Denmark, borgmester Per Bach Laursen, Vesthimmerlands Kommune.
Simon Kollerup, forsvarsordfører Socialdemokratiet:
- Frederikshavn har i dag vist, at Danmark stadig har kompetencerne til at bygge store skibe. Her ligger værftet side-om-side med flådestationen, ligesom uddannelsesinstitutioner og offentlige myndigheder understøtter den maritime udvikling. Det har været et imponerende besøg, og jeg vil rose forsvarsministeren for at komme på besøg og ved selvsyn vurdere mulighederne. Nu udestår de politiske beslutninger om, hvilke flådefartøjer Danmark skal anskaffe, hvor og hvordan. Så intet er afgjort endnu, men i dag blev vi klogere på mulighederne for at købe dansk, når flådeplanen skal realiseres.
Lise Bech, forsvarsordfører Danmarks Demokraterne:
- Trusselsbilledet i verden og også til søs har ændret sig markant og er i dag langt mere alvorligt end tidligere. Derfor er jeg glad for, at vi i Folketinget har indgået en aftale om at styrke vores flåde. Men oprustningen af den danske flåde skal komme danske havne, værfter og arbejdere til gode. For os i Danmarksdemokraterne er det vigtigt, at skibene bliver bygget i Danmark, så vi samtidig med at vi opruster også kan være med til at skabe arbejdspladser her i landet. Besøget her i Frederikshavn har bestyrket min opfattelse af, at Nordjylland er klar til at påtage sig den opgave. Både hvad angår maritime uddannelser, arbejdskraft og havneareal.
Kæmpeareal står klar
Frederikshavn Kommune har netop taget et vigtigt træk for at bringe Frederikshavn helt frem i
konkurrencen om, hvor de kommende store flådefartøjer skal bygges.
Kommunen har reserveret et 135.000 kvadratmeter stort, kajnært havneareal, som udlægges til værftsformål, og det er her, en kommende, national skibsbygningsfacilitet kan opføres. Lokalplanen ventes godkendt sidst i august, og dermed er Frederikshavn klar til byggeriet, der skønnes at tage 2 - 3 år og kræve investeringer på mellem 1 og 2 mia. kr. – afhængig af ambitionsniveauet og hvilke typer af skibe, der skal kunne bygges.
- Det er ikke besluttet, om en sådan facilitet skal bygges af staten eller eksempelvis i et Offentligt-Privat Partnerskab, og derefter driftes i privat regi med kvalificerede værftsarbejdere. Meget afhænger også af, hvilke typer skibe man beslutter sig for at anskaffe til den danske flåde, lige som vi heller ikke ved, hvordan opgaven tilrettelægges. Men uanset ambitionsniveauet i forhold til dansk skrogbygning, udrustning, aflevering og senere servicering af skibene, har vi de kvalifikationer og adgang til den arbejdskraft, der skal til for at løse opgaven, siger Orskov Yards administrerende direktør Lars Fischer.
Det er et samlet Nordjylland, der står sammen om en satsning på uddannelser og tiltrækning af arbejdskraft målrettet den maritime sektor, der gennem årtier har udgjort et kernekompetenceområde for landsdelens industrivirksomheder. Det stiller Nordjylland i en helt særlig position.
- Vi har hele viften af værditilbud i forbindelse med en udbygning af den danske flåde: En velfungerende og anerkendt værftsindustri, der sammen med stærke underleverandører beskæftiger knap 9.000 medarbejdere i den maritime sektor. Vi har desuden et uddannelsesmiljø, som ikke matches andre steder i Danmark. Og endelig har Frederikshavns Kommune nu også reserveret et meget stort areal til en ny skibsbygningsfacilitet, der kan skræddersys til opgaven, og vi kan udnytte den tætte relation, som allerede eksisterer med Flådestation Frederikshavn. Vi er klar, siger Per Bach Laursen, formand for Business Region North Denmark og borgmester i Vesthimmerlands Kommune.
