Regnskab 2024
Frederikshavn Kommunes årsberetning 2024

Få et indblik i Frederikshavn Kommunes økonomi i årsberetningen for 2024. Du har også mulighed for at se en særlig informationsudgave samt se alle bilag til årsberegningen som pdf-filer. Links finder du længere nede på siden.

Et regnskabsresultat inden for de økonomiske rammer
Det er med stor tilfredshed, jeg kan konstatere, at vi endnu en gang har formået at holde os inden for de økonomiske rammer, vi havde lagt for året. Det vidner om en effektiv styring, økonomisk mådehold og en stærk ansvarsfølelse på tværs af hele organisationen.
2024 blev på flere måder et markant år – ikke mindst fordi vi pr. 15. maj overtog Frederikshavn Havn. Det var en kompleks proces, men trods udfordringerne lykkedes det at styre sikkert igennem og sikre et solidt regnskab. Det viser, at der er styr på driften – også når tingene forandrer sig.
Serviceudgifterne endte med et mindreforbrug på 9,6 mio. kr., mens der på overførselsområdet blev brugt 49,8 mio. kr. mindre end budgetteret. De områder, hvor vi så merforbrug – blandt andet på børne- og ungeområdet, social- og sundhedsområdet og teknik – bliver ikke mødt med krav om at overføre gæld.
På anlægssiden landede vi med et merforbrug på 13,2 mio. kr., hvilket især skyldes udgifter i forbindelse med havnens overtagelse – udgifter, der ikke var med i det oprindelige budget. Heldigvis er der ingen sanktioner på anlægsrammen for 2024.
Havnens drift for hele året viser et samlet mindreforbrug på 29,0 mio. kr., men heraf udgør engangsindtægter 24,9 mio. kr. Set i forhold til det oprindelige budget kom der flere indtægter ind, men når man fraregner engangsindtægterne, havde vi faktisk et mindre provenu på 3,8 mio. kr. Det blev dog mere end opvejet af et mindreforbrug i driften på 7,8 mio. kr., som skyldes effektiv tilpasning og stram styring. Alt i alt ender vi med et positivt resultat på 4,1 mio. kr. – uden engangsindtægterne.
Kommunens samlede gæld er steget – først og fremmest på grund af havnen. Vi har i årets løb optaget lån til blandt andet indefrosne ejendomsskatter, ældreboligrenoveringer og havnens olieterminal – i alt 492,9 mio. kr. Samtidig har vi nedbragt gæld for 154,5 mio. kr.
Jeg vil gerne anerkende den store indsats, som er ydet for at holde os inden for servicerammen. Det samlede regnskab for 2024 viser et ansvarligt resultat – også i et år med store forandringer. Men vi må ikke hvile på laurbærrene. De kommende år vil bringe nye udfordringer. En aldrende befolkning vil lægge øget pres på velfærdsydelserne, og vi ser allerede nu stigende udgifter på det specialiserede socialområde. Hertil kommer usikkerheden om kommende reformer, hvis konsekvenser endnu er uklare.
Årets regnskab viser dog klart, at vi står godt rustet. Vi har holdt os inden for budgettet, styrket vores likviditet og håndteret store forandringer med ansvarlighed. Men fremtiden kræver, at vi fastholder en stram økonomisk kurs og er villige til at træffe svære valg.
God læselyst!
Karsten Thomsen, borgmester
Hermed gives et kort overblik i ord og grafer over Frederikshavn Kommunes regnskab 2024
Overskud på ordinær drift
Målsætningen for overskuddet på ordinær drift var på 180 mio. kr. i 2024. Frederikshavn Kommune opnåede et mindreforbrug på 417,8 mio. kr. i 2024, hvilket overholder den fastsatte målsætning.
Kassefinansieret anlæg
Det er sat som målsætning, at der skal være plads til at afholde kassefinansierede anlægsudgifter for 90 mio. kr. om året. I 2024 er der afholdt kassefinansierede anlægsudgifter for 114,8 mio. kr.
Gennemsnitslikviditet
Gennemsnitslikviditeten er den mængde likvide midler, som i gennemsnit har været til rådighed for Frederikshavn Kommune i løbet af de seneste 365 dage. I regnskabsåret 2024 udgjorde gennemsnitslikviditeten 409,8 mio. kr. Målsætningen for året var et minimumsgennemsnit på 130 mio. kr.
Det er vigtigt at bemærke, at en kommunes gennemsnitslikviditet ikke må blive negativ. Hvis gennemsnitslikviditeten falder til under 1.000 kr. pr. indbygger, hvilket svarer til cirka 58 mio. kr. i Frederikshavn Kommune, kan kommunen i yderste konsekvens komme under skærpet tilsyn af Indenrigs- og Sundhedsministeriet.
Frederikshavn Kommune fastholder sin prioritering af økonomisk bæredygtighed og sammenhæng i budgetplanlægningen. Disse tre økonomiske målsætninger udgør fundamentet for at sikre en solid økonomisk base og langsigtede finansielle resultater.
1200 gæster deltog til fest i det store telt på Sæby Havn på byens 500-års jubilæumsdag lørdag 10. august 2024. Mere end 100 aktiviteter og oplevelser var åbne for flere tusinde gæster i løbet af jubilæumsdagene, og byen summede af liv fra Sæbygaard i vest til den nye havneø i øst.
Solen blev i løbet af sommeren spillet op og ned i klare trompettoner, en gammel æblesort blev genskabt på Sæbygaard, en ny skaterbane blev indviet i Byparken sammen med en allé af kirsebærtræer, handlende fik oplevelser og gode tilbud i bymidten, et teaterstykke om Sæby og Stygge Krumpen gav vinger til byens 500-års historie og Sæby Torv og havnen dannede ramme om musik, fest, foodtrucks og en formidabel finale i OL-håndbold på storskærm.
Sæbys 500-års købstadsjubilæum var kulminationen på flere års forberedelse i et stærkt samarbejde mellem sæbynitterne, kommunen, erhvervslivet og foreningerne. Jubilæet blev ikke kun fejret i jubilæumsdagene i august, men hele året, hvor mange frivillige bidrog med aktiviteter og oplevelser, der var tilpasset årstiderne og forskellige målgrupper, unge som ældre.
Frederikshavn Havn er den største færgehavn mellem det europæiske kontinent og Skandinavien. Havnen spiller en central rolle som en vigtig havn i det europæiske transportnetværk, hvor brugere og kunder, drager fordel af den direkte adgang til både motorvejs- og jernbanenet i Europa.
Havnen rummer en færgehavn, en fragthavn, samt en alsidig maritim serviceindustri. Den fungerer som udgangspunkt for færgetrafik til og fra Gøteborg og Læsø og råder over fem færgelejer med ramper samt tre øvrige lejre.
Ud over færgehavnen omfatter havnens aktiviteter miljø- og genvindingsopgaver, traditionel havnedrift med håndtering af gods, maritim service samt værftsaktiviteter.
Frederikshavn Havn strækker sig over et samlet areal på 2.419.063 m2, hvoraf 975.500 m2 udgøres af vandareal. Vanddybden varierer mellem 7 og 14 meter og havnen råder over i alt 7,2 kilometer kajanlæg.
Hvert år anløbes havnen af cirka 4.500 skibe og den samlede godsmængde udgør 3,2 millioner tons. Havnens primære indtægtskilder er skibsanløb, godshåndtering, udlejning af arealer og pakhuse.
Havnens organisation består af
-
- Havnevagten, som er bemandet døgnet rundt af én person. Afdelingen består af i alt fem medarbejdere.
- Havneservice, som har ansvaret for løbende vedligeholdelsen af kajanlæg og faciliteter. Teamet består af seks medarbejdere.
- Administrationen, der varetager den overordnede drift, planlægning og ledelse. Denne afdeling består af fem medarbejdere.
I alt beskæftiger Frederikshavn Havn 16 medarbejdere.
Faste Teams tanken er en stor del af ældrereformen, og i Center for Sundhed og Pleje er arbejdet med implementeringen af faste teams i gang.
Denne implementering hænger tæt sammen med den nye styringsmodel som er en del af frisættelsen af hjemmeplejen, hvorfor det er omfattende forandringer, der skal gennemføres de næste år.
Arbejdet med at implementere de faste teams i alle plejegrupper er derfor igangsat i 2024, hvor der er gjort vigtige erfaringer til det videre arbejde med at blive klar til ældrereformens ikrafttrædelse 1. juli 2025.
Center for Ejendomme, Park & Vej har i 2024 haft ekstraordinære midler til skolevejsprojekter. Midlerne er blevet brugt til projekter, som har forbedret forholdene ved flere af kommunens skoler.
For at understøtte Kys/kør arealerne ved skolerne er der blevet lavet en skabelon, så det er nemt at lave afmærkningen.
På Frydenstrandskolen, afdeling Abildvej er der ændret i afmærkningen og skiltningen samt lavet en ny sti ind til børnehaven for at optimere trafikken på parkeringspladsen.
I Nordstjerneskolens nærområde er 40 km/t zone udvidet så den dækker overgangen ved Herluf Trolles Vej.
På Skagen Skole er færdselsretningen vendt på en del af parkeringspladsen for at optimere trafikafviklingen.
På Dybvad Skole er der etableret en ny cyklistadgang til skolen, så cyklisterne ikke bliver blandet med bilister.
Ved Sydskolen, Sæby skoleafdeling er der etableret parkeringsforbud på Toldbodvej modsat skolen, for at hindre gående trafik over Toldbodvej.
Ved Sydskolen, Stensnæs skoleafdeling er der lavet forbedringer på parkeringspladsen.
Derfor er der i august 2024 blevet igangsat en treårig Fælleskommunal Læseindsats, som udvikles og implementeres frem til skoleåret 2026/2027. Dette sker bl.a. gennem fire arbejdsgrupper, som arbejder med hver sin tematik på området – nemlig:
- Begynderundervisning – hvor der bl.a. er planlagt et stort kompetenceudviklingsforløb for indskolingslærere i samarbejde med UCN i efteråret 2024
- Læselyst – her arbejdes der sammen med Folkebiblioteket om at fastholde og øge læselysten med gode oplevelser for både børn og forældre
- Ordblindevenlig skole – som bl.a. har udarbejdet et omfattende materiale til hjælp for forældre med ordblinde børn, ligesom der arbejdes på at certificere kommunens skoler, så vi på sigt kan kalde os dysleksivenlig kommune
- Test- og databehandling – en arbejdsgruppe, der bl.a. har udviklet en ny fælleskommunal testplan og har opgraderet skolernes arbejde med nye, moderne test.
Tematikkerne er udvalgt, da de hver især bidrager til at opfylde målene i læseindsatsen og sikre, at den når ud til alle klassetrin på både almen- og specialområdet.
I hver af arbejdsgrupperne deltager en specialpædagogisk konsulent, en skoleleder, en skoleafdelingsleder og to læse-/ordblindevejledere. Deres overordnede opgaver er at udvælge og udvikle strategiske indsatser på baggrund af erfaringer fra praksis samt forskning og viden, lige som de senere skal arbejde med at fastholde og evaluere de indsatser, der igangsættes.
Formålet med den Fælleskommunale Læseindsats er at udvikle stærke læse-skrivekompetencer, uanset individuelle behov og forudsætninger, så eleverne er skriftsprogligt kompetente, når de forlader folkeskolen.
Omsorgskørsel er i denne sammenhæng transport til og fra kommunens aktivitetscentre. Kørslen er et tilbud til de borgere, som på grund af nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne ikke selv kan komme til og fra aktivitetscentre. Det er aktivitetslederne på centrene, der visiterer til denne omsorgskørsel. Det gør de på baggrund af en konkret og faglig vurdering af den enkeltes funktionsevne.
Ved budgetforliget for 2024 blev parterne enige om at afsætte 0,7 mio. kr. årligt til minimering af egenbetalingen, så flere ældre fik mulighed for at prioritere fællesskabet.
Efter bevillingen blev egenbetalingen til kørsel mellem hjem og aktivitetscenter fastsat til 27,50 kr. hver vej – altså i alt tur/retur 55 kr. Der køres lige nu med 30 unikke borgere, som hver har ret til max 2 besøg på aktivitetscenter ugentligt. De pågældende har tidligere benyttet andre kørselsformer. Efter bevillingen er egenbetalingen som minimum halveret for borgerne i målgruppen.
Skattefinansierede driftsudgifter
Frederikshavn Kommunes driftsudgifter udgjorde 4,5 mia. kr. i 2024. Det er kommunens 7 udvalg, som i praksis afholder udgifterne (”Pulje til reservation af servicerammen” og ”Tværgående Fælles Puljer” er særskilte bevillinger, men med Økonomiudvalget som ansvarlig for bevillingerne).
Byrådet besluttede i forbindelse med behandlingen af regnskab 2024 at følge administrationens indstilling til overførsel af beløb til 2025. Dermed blev kassen tilført 57,0 mio. kr.
Balance mellem budget og forbrug på driften
Skattefinansierede driftsudgifter viste et mindreforbrug på 111 mio. kr. i forhold til det korrigerede budget.
Seks bevillingsområder har haft mindreforbrug eller sikret budgetoverholdelse.
To bevillingsområder har haft et merforbrug i forhold til budgettet.
En nærmere analyse af udvalgenes forbrug og den leverede service i 2024 kan findes i “Bilag til årsberetning 2024”. Her kan du finde detaljer om, hvordan de forskellige bevillingsområder har klaret sig i forhold til de korrigerede driftsbudgetter.
Serviceudgifter
På driftssiden er der særligt fokus på kommunernes serviceudgifter, hvor kommunerne risikerer, at der kan iværksættes sanktioner over for kommunerne.

Anlægsbudget 2024
Anlægsbudget (netto) 2024 - fordelt på udvalg i mio. kr.
Økonomiudvalget
Regnskab: 27,9
Budget: 73,2
Børne og ungdomsudvalget
Regnskab: 0,0
Budget: 0,1
Kultur- og Fritidsudvalget
Regnskab: 2,8
Budget: 3,6
Teknisk Udvalg
Regnskab: 99,8
Budget: 110,0
Plan- og Miljøudvalget
Regnskab: 2,7
Budget: 3,6
Frederikshavn Kommune havde i 2024 et korrigeret budget på anlæg på netto 190,5 mio. kr.
På anlægssiden er der tale om et samlet mindreforbrug på 57,2 mio. kr. svarende til et mindreforbrug på 30 % af korrigeret budget.
Det er ikke usædvanligt, at der mellem to regnskabsår kan være store udsving på anlæg. Ofte er der tale om større projekter, som ikke nødvendigvis kan planlægges og gennemføres inden for ét regnskabsår. Der vil således ofte være rådighedsbeløb og bevillinger, som skubbes mellem årene. I forbindelse med overførslerne fra 2023 til 2024 blev der således overført 51,5 mio. kr. på anlægsområdet.
De samlede indtægter fra anlæg udgjorde i 2024 6,5 mio. kr., mod et korrigeret indtægtsbudget på 5,2 mio. kr.
Anlægsindtægterne udgør 6,5 mio. kr. og vedrører de største indtægter er følgende:
- Hydrologi- og vandplansprojekter på 2,1 mio. kr.
- Skaterbanen i Sæby bypark 1,4 mio. kr.
- Dokken 0,6 mio. kr.
- Salg af erhvervsjord Knivholtvej 0,6 mio. kr.
- Salg af grunde Strandager 0,5 mio. kr.
De fem største anlægsprojekter i 2024
- Bygningsvedligeholdelse: 27,3 mio. kr.
- Olieterminal: 15,8 mio. kr.
- Koordinerende belægningsarbejder: 13,3 mio. kr.
- Renovering af kørebaner: 9,0 mio. kr.
- Slidlag: 8,6 mio. kr.
Renter, afdrag og gæld
Der er optaget lån i 2024 for i alt 518,5 mio. kr. Lånoptagelsen vedrører 3 områder/projekter omfattende anlægsprojekt Olieterminalen på 492,9 mio. kr., anlægsprojekt Renovering af ældreboliger på 13,3 mio. kr. og projekt Indefrosne ejendomsskatter vedrørende 2023 på 12,3 mio. kr.
Der er betalt afdrag for 154,5 mio. kr. på kommunens lånegæld og der er således sket en forøgelse af kommunens gæld i regnskabsåret. Det bemærkes, at 57,8 mio. kr. er afviklet som ekstraordinære afdrag mens den resterende del er ordinære afdrag.
Den samlede gæld havde en stigning på 1.526,0 mio. kr., heraf vedrørte overtagelsen af Frederikshavn Havn 1.629,6 mio. kr.
Finansiering
Kommunens finansiering af nettoudgifterne; drift, anlæg, renter og lån sker gennem indtægter fra skatter og tilskud/udligning.
De samlede skatteindtægter var 3.271 mio. kr., hvilket var 4 mio. kr. bedre end budgettet.
Indtægterne fra tilskud- og udligning (inkl. momsrefusion) udgjorde 1.646 mio. kr., hvilket var 5 mio. kr. mere end budgettet.
Langfristet gæld
Primo 2024 var den langfristede gæld 724,4 mio. kr., mens den ultimo 2024 var steget til 2.250,4 mio. kr.
Det samlede resultat af året blev en forbedring af den likvide beholdning på 182,7 mio. kr. mod et korrigeret budget som udviste et forbrug på 53,2 mio. kr.
Det bemærkes desuden, at der foretaget ekstraordinære afdrag på kommunens gæld for 57,8 mio. kr. i 2024.
Gennemsnitslikviditet
KL anbefaler en gennemsnitsbeholdning for en kommune som Frederikshavn Kommune på ca. 130 mio. kr.
Frederikshavn Kommunes gennemsnitslikviditet ved udgangen af året var på 409,8 mio. kr.
I afsnittet om overførsler til 2025 er beskrevet, hvordan overførslerne ”lægger beslag” på likviditet i 2025.
Gennemsnitslikviditet 2024 – fordelt på måneder i mio. kr.:
Januar: 317
Februar: 323
Marts: 344
April: 425
Maj: 445
Juni: 389
Juli: 415
August: 420
September: 465
Oktober: 509
November: 467
December: 394

Overførsler til 2024
Årets bevægelser på kassen blev påvirket af både mer- og mindreforbrug. Merforbruget resulterede i et højere kassetræk, mens mindreforbruget resulterede i et lavere kassetræk, end der ellers ville have været.
I forbindelse med behandlingen af regnskabet for 2023, behandlede Byrådet også ansøgning om overførsel af disse mer- og mindreforbrug.
Samlet set behandlede Byrådet en overførsel og frigivelse til 2024 med et netto beløb på 100,7 mio. kr. fra 2023. Da der er tale om budgetbeløb, som allerede var afsat i 2023, men som ikke blev anvendt, så vil overførslerne til 2024 ikke belaste likviditeten anderledes, end hvis udvalgene havde brugt deres budgetter fuldt ud i 2023.
I forhold til likviditetens størrelse betyder de overførte budgetbeløb reelt, at en del af kommunens likviditet er bundet til disse projekter. Overførte mindreforbrug er udtryk for, at der ligger penge i kassen, som skal kunne finansiere et senere forbrug af disse midler. Overførslen fra 2023 til 2024 betyder således, at 100,7 mio. kr. af kommunens likviditet må betragtes som reserveret til disse overførte beløb.
Årets bevægelser på kassen blev påvirket af både mer- og mindreforbrug. Merforbruget resulterede i et højere kassetræk, mens mindreforbruget resulterede i et lavere kassetræk, end der ellers ville have været.
I forbindelse med behandlingen af regnskabet for 2024, behandlede Byrådet også ansøgning om overførsel af disse mer- og mindreforbrug.
Samlet set behandlede Byrådet en overførsel og frigivelse til 2025 svarende til et netto beløb på 63,9 mio. kr. fra 2024. Da der er tale om budgetbeløb, som allerede var afsat i 2024, men som ikke blev anvendt, vil overførslerne til 2025 ikke belaste likviditeten anderledes, end hvis udvalgene havde brugt deres budgetter fuldt ud i 2024.
I forhold til likviditetens størrelse betyder de overførte budgetbeløb reelt, at en del af kommunens likviditet er bundet til disse projekter. Overførte mindreforbrug er udtryk for, at der ligger penge i kassen, som skal kunne finansiere et senere forbrug af disse midler. Overførslen fra 2024 til 2025 betyder således, at 63,9 mio. kr. af kommunens likviditet må betragtes som reserveret til disse overførte beløb.
I forbindelse med regnskabsafslutningen kan udvalgene få overført evt. mer- eller mindreforbrug til efterfølgende år.
Beløb overført til 2025 (drift)
(- angiver merforbrug og beløb er i 1.000 kr.)
- Puljer til tværgående formål: 0
- Puljer til reservation af servicerammen: 0
- Økonomiudvalget: 7.202
- Arbejdsmarkedsudvalget: 0
- Social- og Sundhedsudvalget: -782
- Børne- og Ungdomsudvalget: 3.598
- Kultur- og Fritidsudvalget: 837
- Teknisk Udvalg: 98
- Plan- og Miljøudvalget: 0
- Plan- og Miljøudvalget, takstfinansieret: 0
Beløb overført til 2025 (anlæg)
(- angiver merforbrug og beløb er i 1.000 kr.)
- Økonomiudvalget: 17.539
- Arbejdsmarkedsudvalget: 0
- Social- og Sundhedsudvalget: 0
- Børne- og Ungdomsudvalget: 106
- Kultur- og Fritidsudvalget: 761
- Teknisk Udvalg: 9.514
- Plan- og Miljøudvalget: 872
På anlægsområdet var der i 2024 et mindreforbrug på 57,2 mio. kr. Her fulgte Byrådet administrationens anbefaling om at overføre igangværende projekter på i alt 28,8 mio. kr. til 2025, 0,5 mio. kr. til drift mens den resterende del på i alt28,0 mio. kr. blev tilført kassen.
På området for indskud i Landsbyggefonden samt puljer blev der indstillet en overførsel, hvor mer- og mindreforbrug overføres og frigives til forbrug i det efterfølgende regnskabsår. Det samlede regnskab på området i 2024 viste et mindreforbrug på 25,2 mio. kr.
I 2024 var der et overskud på ordinær drift på 417,8 mio. kr.
Overskuddet på ordinær drift fremkommer ved at tage kommunens indtægter fra skatter og tilskud/udligning fratrukket de samlede nettoudgifter på driften samt ud¬gifterne til renter.
Driftsudgifterne ekskl. takstfinansierede områder havde et mindreforbrug på 110,8 mio. kr. i forhold til det budgetterede niveau. I bilaget til årsberetningen kan de enkelte udvalgs forklaringer på afvigelser mellem budget og regnskab læses.
De samlede anlægsudgifter blev på netto 133,2 mio. kr. i 2024. Da der ikke blev hjemtaget lån vedrørende anlægsprojekter i 2024, blev alle anlægsudgifter finansieret af kassen.
Målsætningen for anlægsområdet i 2024 var et kassefinansieret anlægsniveau på 90,0 mio. kr.
Samlet set er nettoanlægsudgifterne 57,2 mio. kr. lavere end korrigeret budget. Det er ikke usædvanligt, at en række anlægsprojekter ikke kan nå at blive gennemført inden for ét regnskabsår, hvilket gør, at der ofte vil være relativt store forskydninger mellem forbrug og budget. Af anlægsprojekterne vurderes et mindreforbrug på 28,0 mio. kr. at vedrøre afsluttede projekter, hvor midlerne tilfalder kassen.
I 2024 var der budgetteret med en negativ ultimo beholdning på 53,2 mio. kr. Regnskabet endte med en positiv beholdning på 182,7 mio. kr. Udover de allerede nævnte mindreudgifter vedrørende drift og anlæg, så bidrog mindreforbrug på konti primært til indskud i Landsbyggefonden med et mindreforbrug på 34,3 mio. kr.
Resultatopgørelse 2024
Skematisk oversigt findes på side 17 i Bilag til Årsberetning 2024 (pdf)
- minus lig med indtægter, overskud og opsparing.
Skatter
Regnskab: -3.271.162
Korrigeret budget: -3.267.246
Afvigelse: -3.916
Tilskud/udligning
Regnskab: -1.645.822
Korrigeret budget: -1.640.684
Afvigelse: -5.138
Driftsudgifter
Regnskab: 4.499.219
Korrigeret budget: 4.609.969
Afvigelse: -110.750
Renter
Regnskab: -31
Korrigeret budget: 29.796
Afvigelse: -29.827
Resultatet af ordinær driftsvirksomhed
- minus er enten mindreforbrug eller merindtægt
Regnskab: -417.796
Korrigeret budget: -268.165
Afvigelse: -149.631
Anlæg inkl. salgsindtægter
Regnskab: 133.229
Korrigeret budget: 190.463
Afvigelse: -57.234
Resultatet af det skattefinansierede område
- minus er enten mindreforbrug eller merindtægt
Regnskab: -284.567
Korrigeret budget: -77.702
Afvigelse: -206.865
Resultatet af forsyningsområdet
Regnskab: 1.294
Korrigeret budget: 243
Afvigelse: 1.051
Resultatet i alt
- minus er enten mindreforbrug eller merindtægt
Regnskab: -283.273
Korrigeret budget: -77.459
Afvigelse: -205.814
Optagne lån
Regnskab: -518.491
Korrigeret budget: -539.258
Afvigelse: 20.767
Afdrag på lån (langfristet gæld)
Regnskab: 154.530
Korrigeret budget: 173.640
Afvigelse: -19.110
Øvrige balanceforskydninger
Regnskab: 521.763
Korrigeret budget: 542.640
Afvigelse: -20.877
Ændring af likvide aktiver
Regnskab: -125.471
Korrigeret budget: 99.563
Afvigelse: -225.034