Gå til hovedindhold

Aktivitetstilbud for efterlønnere og pensionister i alle aldre

Frederikshavn Kommunes aktivitetscentre er et tilbud til dig, der er tilkendt førtidspension, på efterløn eller pension. Vi lægger vægt på, at du føler sig velkommen og har mulighed for at møde andre mennesker og udfordre dig selv

Indhold

    Vores aktivitetscentre tilbyder en bred vifte af aktiviteter, hvor du kan udforske dine interesser eller måske få nye. 

    Hvad kan du forvente?

      • Sociale aktiviteter: Deltag i hyggelige sammenkomster, spil, fællessang og forskellige aktiviteter, hvor du kan møde andre og skabe nye venskaber.
      • Kreative værksteder: Udfold dine kreative evner i alt fra maleri og keramik til håndarbejde og kreativt genbrug.
      • Motion og velvære: Hold dig i form med vores motionstilbud, som inkluderer alt fra yoga og gymnastik til gåture og dans.
      • Ture og foredrag: Bliv inspireret og lær noget nyt. Hør et spændende foredrag, tag med på udflugter, virksomhedsbesøg eller vær med på vores madlavningshold.
      • Café: Flere aktivitetscentre har eget køkken og café. Her kan du nyde en kop kaffe og købe et udvalg af kolde og varme retter, kage og snacks, som du kan spise i caféen eller tage med hjem.
      • Frivillig: Har du lyst til at give en hånd som frivillig, er der mange muligheder. Tag en snak med os, så vi kan finde ud af, hvad du har lyst til.

    Hvert center er unikt

    Husk, at hvert aktivitetscenter har sine egne unikke tilbud og programmer. Tjek aktivitetsprogrammerne for at finde det, der passer bedst til dig.

    Ingen henvisning nødvendig

    Aktivitetscentrene kræver ingen henvisning eller visitering – de er åbne for alle, og vi glæder os til at byde dig velkommen.

    Styrk Fællesskabet/Læg liv til årene

    Styrk Fællesskabet er din genvej til en hverdag, hvor du møder andre mennesker omkring fælles interesser eller i hyggeligt samvær.

    Vi ved, at det første skridt kan være svært. Netop derfor vil vi gerne hjælpe dig godt i gang med det, der passer til dig og din situation.

    Det kan være du

      • er flyttet til et nyt område
      • har været igennem et sygdomsforløb
      • har mistet noget af dit netværk
      • ønsker, at der sker mere i din hverdag eller
      • indimellem oplever følelsen af ensomhed

    Ring til Styrk Fællesskabet, hvis du vil vide mere på tlf. 24 21 55 84

    Hvis du f.eks. får hjemmehjælp, kan du også bede dem hjælpe dig med at kontakte os. Så kontakter en medarbejder fra Styrk Fællesskabet dig efterfølgende. 

    Hvad skal der ske?

    Du starter med en god snak med en af vores medarbejdere om:

      • dine interesser og det, der giver dig glæde
      • hvordan din hverdag typisk forløber og
      • evt. vanskeligheder i din nuværende livssituation

    Du kan vælge, om samtalen skal foregå hjemme hos dig, eller om I skal mødes i et af kommunens aktivitetscentre. 

    Kom godt i gang

    Sammen finder vi frem til det, der interesserer dig. Vi har et stort overblik over hvilke tilbud og muligheder, der findes – også i dit lokalområde.

    Hvis du har behov for vores hjælp til f.eks. følgeskab de første gange, kan vi også være behjælpelig med det.

    Styrk Fællesskabet er et tilbud i Frederikshavn Kommune til seniorer på efterløn og pensionister i alle aldre.

     

    Klubber og foreninger for seniorer

    AktivtÆldreliv.dk kan du med få klik, se spændende forenings- og klubtilbud for ældre i kommunen.

    Cykling uden alder er et tilbud til ældre, der giver vind i håret. Projektet er drevet af Ældresagen, og det kan være frivillige eller pårørende, der cykler med de ældre. På ældrecentre rundt i Frederikshavn Kommune står cyklerne til fri afbenyttelse. Det er både beboer på ældrecentre og ældre i eget hjem, der kan få en cykeltur. Du kan altså også tilbyde cykelture for ældre i eget hjem. Cyklerne skal bare fragtes til og fra ældrecentret af piloten.

    En cykeltur har flere sundhedsfremmende fordele:

    • Stimulering af sanser
    • Samvær
    • Mindsker ensomhed

    Sådan kommer du i gang med at cykle med en ældre

    Du kan kun komme ud og cykle med en ældre, hvis du er oprettet som frivillig pilot. Når du har oprettet dig som pilot, skal du vælge de områder, du vil cykle i. Herefter bliver du kontaktet af den lokale kontaktperson, der vil sørge for, at du kommer godt i gang.

    Første gang du cykler med en ældre, skal du have en introduktion af cyklen fra den lokale kontaktperson. Derefter er du uddannet pilot, og kan frit booke cykler. 

    Bemærk, at du ikke skal være medlem af Ældresagen for at blive pilot.

    Kontaktpersoner til oplæring til cyklerne:

    Kontaktoplysninger Skagen:

    Lokalformand - Ivan Bach Jensen
    Telefon: 27 58 69 75

    Kontaktoplysninger Frederikshavn:

    Pilot Kaj Hermansen
    Telefon: 42 21 58 05

    Kontaktoplysninger Sæby:

    Pilot - Martin Houkjær Jensen
    Telefon: 52 39 22 61

    Når du er blevet pilot kan du frit booke en cykel tæt på dig.

    Her finder du cyklerne

    Ankermedet Ældrecenter
    Skagavej 134
    9990 Skagen

    Bangsbo LeveBo
    Bangsbovej 21
    9900 Frederikshavn

    Søparken
    Søparken 4
    9900 Frederikshavn

    Abildparken
    Abildparken 2-12
    9900 Frederikshavn

    Ældreboligerne Ingeborgvej 
    Ingeborgvej 5
    9900 Frederikshavn

    Ældrecenteret Strandgården
    Strandvej 65
    9970 Strandby

    Sæby Ældrecenter
    Gasværksvej 24
    9300 Sæby

    Østervrå Ældrecenter
    Vrængmosevej 2A
    9750 Østervrå